‘De Rus’ – Hans Faber


Vince van Zandt is een bekende Nederlandse misdaadverslaggever. Wanneer hij in de krant een artikel leest over een dode Rus die uit de Prinsengracht is gehaald, is Vince onmiddellijk alert. Hij voelt dat er iets niet klopt, maar de politie doet het af als een ongeluk. Vince besluit om zelf op onderzoek te gaan. Zelfs al speelt hij met gevaar voor eigen leven.
Met De Rus heeft Hans Faber een razend spannende thriller neergezet. Het is zijn eerste fictieboek. Hans heeft jarenlang gewerkt als journalist, en schreef daarbij over de dunne lijn tussen de gewone wereld en de onderwereld. De Rus is het eerste deel in een nieuwe reeks rond misdaadverslaggever Vince van Zandt.
Het verhaal boeit vanaf de allereerste bladzijde. De proloog prikkelt direct de nieuwsgierigheid van de lezer, en legt de weg open naar een whodunit. Toch zit het verhaal ingewikkelder in elkaar, en is het eerder een zoektocht naar de waarheid. Daarbij worden we meegenomen in een gevaarlijk crimineel circuit waar alles rond geld draait.
Het verhaal draait als hoofdzaak rond de dode Rus die uit de gracht is gevist. De reden waarom Vince met het onderzoek startte is niet helemaal duidelijk, het is voornamelijk op zijn gevoel gebaseerd. Dit buiten beschouwing gelaten is de rest van de verhaallijn vrij geloofwaardig. Al is de plot erg complex, toch zou het zomaar ooit realiteit kunnen worden. Vooral omdat alles op een logische manier met voldoende uitleg is uitgewerkt. Dat Hans Faber vroeger journalist was en schreef over het grijze gebied tussen de onder- en bovenwereld ligt wellicht aan de grondslag van dit realistische verhaal. Het idee voor dit boek haalde hij in ieder geval uit een krantenartikel.
Wat de personages betreft is Vince van Zandt degene die de hoofdrol speelt. Hij is dan ook degene die het grondigst is uitgewerkt en het meeste evolueert. Vince is een bekende misdaadjournalist die werkt voor de grootste krant van Nederland. Hij is gedreven en vastberaden. Zijn succes op het werk spiegelt zich helaas niet af op zijn privéleven. Zijn huwelijk liep stuk, en hoewel hij intussen een nieuwe vriendin heeft, Yara, heeft Vince toch wat twijfels. Dit geldt ook voor Yara, een jonge vrouw die heel positief in het leven staat. De tegenpool van Vince zeg maar, die door zijn job een veel negatievere kijk op de wereld heeft.
Hans Faber heeft een meeslepende en overtuigende schrijfstijl. Dat maakt het verhaal aangenaam om te lezen. Door het boek in verschillende delen op te splitsen is er een duidelijke structuur in het verhaal. Hans verliest zich niet in overbodige details, terwijl hij tegelijk de omgeving en gebeurtenissen haarscherp verwoord. Een geslaagde manier om de lezer te blijven boeien en om de vaart in het verhaal te houden. De kneepjes van de journalistiek?
De plot is zorgvuldig uitgewerkt en zit erg goed in elkaar. In het begin heb je totaal geen idee in welke richting het verhaal zal uitgaan. Zelfs het achterhalen van de naam van de Rus maakt je op zich weinig wijzer. Pas na een tijdje kun je enkele losse eindjes aan elkaar verbinden. Ook op het vlak van spanning zit het wel goed. Er is sporadisch eens een dipje, maar de spanningsboog blijft grotendeels behouden. Het vermoeden van complotten en criminele organisaties maakt ook dat je steeds nieuwsgieriger wordt naar hoe alles in elkaar zit. Naar het einde toe wakkert de spanning nog wat aan, om uiteindelijk uit te monden in een spectaculaire ontknoping.
De Rus heeft mij vanaf het begin in zijn greep gehouden. Ik ben altijd al een liefhebber geweest van boeken met een complex en intrigerend plot. Iets dat dit verhaal absoluut heeft. Het was daarnaast alsof ik zelf mee speurde met Vince, en alles voor mijn ogen zag gebeuren. Leuk ook dat het zo realistisch is geschreven, al heb ik zo wat mijn twijfels of een journalist zomaar een onderzoek start bij een buikgevoel. In elk geval heb ik enorm genoten van het fictiedebuut van Hans Faber. Het is meteen ook de start van een nieuwe reeks. Deel twee, De minister, verschijnt dit najaar. Het leesfragment achteraan is alvast veelbelovend! Terwijl ik uitkijk naar het vervolg, krijgt De Rus een mooie score van vier sterren!
Severine
Perfecte Buren
Genre: thriller
Uitgever: The House of Books
ISBN: 9789044359718
Uitvoering: paperback
Aantal pagina’s: 342
Uitgave: april 2020
Hartelijk dank aan The House of Books voor het beschikbaar stellen van dit recensie-exemplaar.